SEALIGHT® XL01 3157/3156/3057/T25 LED Backup/Reverse Light Brake/Tail Light Bulbs 6W White IP68 2PCS for 2020 Mercedes-Benz Sprinter 3500
SKU:
0 star rating
(0)
Write A Review
Fits your 2020 Mercedes-Benz Sprinter 3500
Enter ZIP code to view delivery estimate.
See More Bulbs Fit Your Vehicle
# LED Headlight Bulbs
Color Temperature: ‎Bright White 6500 Kelvin
Lumens: 14,000LM/set (7,000LM/bulb)
Wattage: ‎120W/set (60W/bulb)
# Brake / Tail Lights
Color: White
Lumens: 1800LM
Wattage: 8W/Bulb
# Backup / Reverse Lights
Color: White
Lumens: 3200LM
Wattage: 30W/Pair
# Turn Signal Lights
Color: Amber Yellow
Wattage: 8W/Bulb
# License Plate Lights
Wattage: 5W/Bulb
Add To Wish List
Product Specifications
  • Warranty Policy
  • Guaranteed Fit
  • Free Shipping
  • Secure Checkout
Highlights
  • (Wide Application):Sealight 3157 led bulb white can be used for reverse light bulbs, backup light bulbs, brake light bulbs, tail light bulbs, parking light bulbs, blinker light bulbs, motorcycle brake light bulbs and etc. Fits for 3156 3056 3356 3456 4156 3047 3157 3157A 3057 3155 3157NA 4157 led tail light bulbs.
  • (EC0-Friendly)6W per 3157 bulb. Only 1/4 energy consumption of original bulb but 6 times brighter. Built in smart IC driver ensure constant current, no radio interference. Plus instant-on capability with 0 warm-up time.
Product Description
3157white
reverse light
sealight 3157 led bulb
Compare with similar items
SLJ2 Series 3157 LED Bulb
L2 Series 3157 LED Bulb
SLJ3 Series 3157 LED Bulb
SLJ5 Series 3157 LED Bulb
SL501 Series 3157 Bulbs
Delivery date
Color
Bright White Xenon White Diamond White White Red
Function
Special points
Lifespan
6~8 years 8~10 years 10~12 years 8~10 years 10~12 years
Reviews
0 /5 (0 Review)
YOU MIGHT ALSO NEED