SEALIGHT® XL01 3157/3156/3057/T25 LED Brake/Tail Light Turn Signal Light Bulbs 6W Amber Yellow IP68 2PCS for 2007 Jaguar XKR
SKU:
0 star rating
(0)
Write A Review
Fits your 2007 Jaguar XKR
Enter ZIP code to view delivery estimate.
See More Bulbs Fit Your Vehicle
# LED Headlight Bulbs
Color Temperature: Cool White 6000 Kelvin
Lumens: 24,0000LM/set (12,0000LM/bulb)
Wattage: 45W/set
# HID Headlight Bulbs
Color Temperature: 6000 Kelvin
Lumens: 2800±400LM/set
Wattage: 70W/set (35W/bulb)
# Brake / Tail Lights
Color: White
Lumens: 1800LM
Wattage: 8W/Bulb
# Backup / Reverse Lights
Color: White
Lumens: 3200LM
Wattage: 30W/Pair
# Turn Signal Lights
Color: Amber Yellow
Wattage: 8W/Bulb
# License Plate Lights
Wattage: 5W/Bulb
Add To Wish List
Product Specifications
  • Warranty Policy
  • Guaranteed Fit
  • Free Shipping
  • Secure Checkout
Highlights
  • (OEM Bulbs Socket): Sealight led turn signal bulbs was non-polarity design. These amber light 3157 bulbs no need for modification or flip, just Plug and Play. Applied to US standard sockets. Fits for 3156 3056 3356 3456 4156 3047 3157 3157A 3057 3155 3157NA 4157 light bulbs. Easy to install even if without installation experience.
Product Description
SEALIGHT 3157 LED BULB AMBER YELLOW FOR TURN SIGNAL LIGHT
3157amber yellow
MULTIFUNCTION 3157 LED BULB AMBER
turn signal light
SEALIGHT LED TURN SIGNAL BULBS BUILT-IN SMART CHIP, PERFORMANCE IMPROVED BY 99%
3157 led amber
About Extra Resistor
3157 led bulb with built in resistor
Do I have to connect them?
99% of vehicles will not hyper flashing
  • So u don’t have to connect load resistor
  • They are provided just in case
3157 led bulb amber yellow turn signal led bulbs
How to connect extra resistor?
Find the video attached to the product link
  • Insert two wires of bulb socket & resistor into blue clips
  • Use pliers to press the silver slice down
Reviews
0 /5 (0 Review)
YOU MIGHT ALSO NEED